Vishay/Dale RWR81NR221FRRSL
RWR81NR221FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR221FRRSL
Brief Description
RES 0.221 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR221FRRSL.pdf
Availability of RWR81NR221FRRSL
QUANTITY
RWR81NR221FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR221FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81NR221FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.221
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR221FRRSL
Related LinksRWR81NR, RWR81NR221FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR221FRRSL Details Description
Related parts for RWR81NR221FRRSL
RES SMD 93.1 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MODULE SDRAM DDR2 128MB 240DIMM datasheet.pdf
MOD THYRISTOR/DIO 1400V TO-240AA datasheet.pdf
IC CLOCK GEN PROG UNIV 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C Dimming 2A (Switch) 40-WQFN (5x5) datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 6V datasheet.pdf