Vishay/Dale RN55E3921FR36
RN55E3921FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E3921FR36
Brief Description
RES 3.92K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E3921FR36.pdf
Availability of RN55E3921FR36
QUANTITY
RN55E3921FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E3921FR36
Internal Part NumberEIS-RN55E3921FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.92k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E3921FR36
Related LinksRN55E3, RN55E3921FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E3921FR36 Details Description
Related parts for RN55E3921FR36
HEX STANDOFF M3 NYLON 8MM datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 66POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES 20K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT PNL TRI 13DBI 3.5GHZ N FEM datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL DSC 3070A 4000V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 12POS DUAL SMD datasheet.pdf