Amphenol Aerospace Operations MS27497E16F8P
MS27497E16F8P picture photo
Mfg. Part Number
MS27497E16F8P
Brief Description
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27497E16F8P.pdf
Availability of MS27497E16F8P
QUANTITY
MS27497E16F8P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27497E16F8P
Internal Part NumberEIS-MS27497E16F8P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions8
Shell Size - Insert16-8
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27497E16F8P
Related LinksMS2749, MS27497E16F8P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27497E16F8P Details Description
Related parts for MS27497E16F8P
IC MCU 16BIT 24KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SERIAL 16-QSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 5MHZ 8SO datasheet.pdf
RELAY SAFETY 3PST 6A 230V datasheet.pdf
IC FPGA 295 I/O 484BGA datasheet.pdf
SWITCH LEVER 16A SPDT SOLDER datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 7A 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR PRESS DIFF 10" H2O 4SIP datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 63V FLATPACK datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V TO220AB datasheet.pdf