Vishay/Dale RWR81NR221FRS70
RWR81NR221FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR221FRS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.221 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR221FRS70.pdf
Availability of RWR81NR221FRS70
QUANTITY
RWR81NR221FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR221FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81NR221FRS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.221
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR221FRS70
Related LinksRWR81NR, RWR81NR221FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR221FRS70 Details Description
Related parts for RWR81NR221FRS70
CABLE SCSI1-SCSI2 UL2919 2M datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.040DIA GOLD datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V 8SOIC datasheet.pdf
IC PIN DRIVER 40MHZ 3ST 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 6A 48VIN 1.8VOUT SGL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf