Vishay/Dale RWR81NR221FRS70
RWR81NR221FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR221FRS70
Brief Description
RES 0.221 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR221FRS70.pdf
Availability of RWR81NR221FRS70
QUANTITY
RWR81NR221FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR221FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81NR221FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.221
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR221FRS70
Related LinksRWR81NR, RWR81NR221FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR221FRS70 Details Description
Related parts for RWR81NR221FRS70
RES SMD 100K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 110PF 2% 500V 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 200MA 3 OHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT WALL MNT 21POS PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 3W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 12.000000 MHZ datasheet.pdf
2 ROW BOX RECP 80 POS 100 C/L datasheet.pdf