Vishay/Dale RWR81NR221FSB12
RWR81NR221FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR221FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.221 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR221FSB12.pdf
Availability of RWR81NR221FSB12
QUANTITY
RWR81NR221FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR221FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81NR221FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.221
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR221FSB12
Related LinksRWR81NR, RWR81NR221FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR221FSB12 Details Description
Related parts for RWR81NR221FSB12
CONN HEADER .100 DUAL STR 44POS datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL LOW-SIDE 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.5KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
REPAIR SLEEVE-SPLIT HEATSHRINK datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 95MM datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT PIN datasheet.pdf