Vishay/Dale RWR81NR249FSRSL
RWR81NR249FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR249FSRSL
Brief Description
RES 0.249 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR249FSRSL.pdf
Availability of RWR81NR249FSRSL
QUANTITY
RWR81NR249FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR249FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81NR249FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.249
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR249FSRSL
Related LinksRWR81NR, RWR81NR249FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR249FSRSL Details Description
Related parts for RWR81NR249FSRSL
RES SMD 21.5 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CABLE BNC MALE/MALE 36" BLACK datasheet.pdf
IC XDCP SGL 32-TAP 50K 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.079 20 POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONN HDR 27POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf