Vishay/Dale RWR81NR249FSS70
RWR81NR249FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR249FSS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.249 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR249FSS70.pdf
Availability of RWR81NR249FSS70
QUANTITY
RWR81NR249FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR249FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81NR249FSS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.249
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR249FSS70
Related LinksRWR81NR, RWR81NR249FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR249FSS70 Details Description
Related parts for RWR81NR249FSS70
RES SMD 35.7 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
INDICATOR SQ BLACK HSNG AMB LED datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 50POS 5A datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL RCPT PNL MNT datasheet.pdf
0600 STRIP-LINE HDR COINED CNTCT datasheet.pdf
SOLID WALL DUCT 2X2 datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 250MW SOD923 datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf