Vicor Corporation V300A28H400BG2
V300A28H400BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A28H400BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W
Datasheet Download
V300A28H400BG2.pdf
Availability of V300A28H400BG2
QUANTITY
V300A28H400BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A28H400BG2
Internal Part NumberEIS-V300A28H400BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.28A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A28H400BG2
Related LinksV300A28, V300A28H400BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A28H400BG2 Details Description
Related parts for V300A28H400BG2
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 8X1 28SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156" datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE SKT datasheet.pdf