Vishay/Dale RWR81NR271DSBSL
RWR81NR271DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR271DSBSL
Brief Description
RES 0.271 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR271DSBSL.pdf
Availability of RWR81NR271DSBSL
QUANTITY
RWR81NR271DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR271DSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81NR271DSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.271
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR271DSBSL
Related LinksRWR81NR, RWR81NR271DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR271DSBSL Details Description
Related parts for RWR81NR271DSBSL
RES 2M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.5M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
CONN SOCKET 10PIN GOLD W/KEY datasheet.pdf
CONN SOCKET HOUSING 30POS 1.25MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf