Vishay/Dale RWR81NR287FRB12
RWR81NR287FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR287FRB12
Brief Description
RES 0.287 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR287FRB12.pdf
Availability of RWR81NR287FRB12
QUANTITY
RWR81NR287FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR287FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81NR287FRB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.287
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR287FRB12
Related LinksRWR81NR, RWR81NR287FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR287FRB12 Details Description
Related parts for RWR81NR287FRB12
IC OPAMP CFA 160MHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC SNGL SCHM-TRG INV GATESOT23-5 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.5V 14CDIP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5POS 3.81MM SMD datasheet.pdf
RES 866K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.5A 250V datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 955MA 165 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE A 17 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
JQ RELAY 1 FORM C 48V datasheet.pdf