Vishay/Dale RWR81NR365FSBSL
RWR81NR365FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR365FSBSL
Brief Description
RES 0.365 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR365FSBSL.pdf
Availability of RWR81NR365FSBSL
QUANTITY
RWR81NR365FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR365FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81NR365FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.365
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR365FSBSL
Related LinksRWR81NR, RWR81NR365FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR365FSBSL Details Description
Related parts for RWR81NR365FSBSL
RES 2.7 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 1A TO263-5 datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BUFFER DDR 13-26BIT 64-TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 200MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf