Vishay/Dale RWR81NR475FRS73
RWR81NR475FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR475FRS73
Brief Description
RES 0.475 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR475FRS73.pdf
Availability of RWR81NR475FRS73
QUANTITY
RWR81NR475FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR475FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81NR475FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.475
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR475FRS73
Related LinksRWR81NR, RWR81NR475FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR475FRS73 Details Description
Related parts for RWR81NR475FRS73
CONN RCPT .100" 56POS DL 30GOLD datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC SMB datasheet.pdf
COMMUNICATION/POWER CABLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf