Vishay/Dale RWR81NR649BSRSL
RWR81NR649BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR649BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.649 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR649BSRSL.pdf
Availability of RWR81NR649BSRSL
QUANTITY
RWR81NR649BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR649BSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81NR649BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.649
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR649BSRSL
Related LinksRWR81NR, RWR81NR649BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR649BSRSL Details Description
Related parts for RWR81NR649BSRSL
DIODE ARRAY GP 600V 40A TO247-3 datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 1.28A 120 MOHM datasheet.pdf
CARDEDGE 80POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
R/A REC POWERBLADE datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V SC70 datasheet.pdf
IC CLOCK MULT LOW PHASE 16-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 109VC P600 datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 1VA 32V datasheet.pdf
CONN SOCKET 20POS 2.54MM datasheet.pdf