Vishay/Dale RWR81NR681FRBSL
RWR81NR681FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR681FRBSL
Brief Description
RES 0.681 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR681FRBSL.pdf
Availability of RWR81NR681FRBSL
QUANTITY
RWR81NR681FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR681FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81NR681FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.681
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR681FRBSL
Related LinksRWR81NR, RWR81NR681FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR681FRBSL Details Description
Related parts for RWR81NR681FRBSL
COMPONENT CLIPS BLK 1.38 X 1.13" datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
CONN 2MM HEADER 110POS STR GOLD datasheet.pdf
RES SMD 95.3KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN FPC TOP 23POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.1% 0.3W 1206 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 100MHZ 6CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf