Vishay/Dale RWR81NR953FRB12
RWR81NR953FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81NR953FRB12
Brief Description
RES 0.953 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81NR953FRB12.pdf
Availability of RWR81NR953FRB12
QUANTITY
RWR81NR953FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81NR953FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81NR953FRB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.953
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81NR953FRB12
Related LinksRWR81NR, RWR81NR953FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81NR953FRB12 Details Description
Related parts for RWR81NR953FRB12
NOZZLE HOT AIR 20 PIN SOIC datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
TRANS NPN 15V 200MA SOT143B datasheet.pdf
CARD EDGE 12POS DL .125X.25 BLK datasheet.pdf
IC SER/DESER 60WQFN datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
TV 4C 4#16 SKT RECP datasheet.pdf
TV 5C 5#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
2.35 V to 5.25 V, 1 MSPS, 12-/10-/8-Bit ADCs in 6-Lead SC70 IC datasheet.pdf