Vishay/Dale RWR81S1001FMB12
RWR81S1001FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1001FMB12
Brief Description
RES 1K OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1001FMB12.pdf
Availability of RWR81S1001FMB12
QUANTITY
RWR81S1001FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1001FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S1001FMB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1001FMB12
Related LinksRWR81S1, RWR81S1001FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1001FMB12 Details Description
Related parts for RWR81S1001FMB12
RES 30 OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 63.4KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
PHYCEIVER LOW PWR 3.3V 56-VQFN datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-SOP datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FUSE 160MA 250/277V RADIAL datasheet.pdf