Vishay/Dale RWR81S1001FMBSL
RWR81S1001FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1001FMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1001FMBSL.pdf
Availability of RWR81S1001FMBSL
QUANTITY
RWR81S1001FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1001FMBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S1001FMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1001FMBSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S1001FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1001FMBSL Details Description
Related parts for RWR81S1001FMBSL
TVS DIODE 14VWM 24.36VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 5K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 600MA 130 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf