Vishay/Dale RWR81S10R0FMBSL
RWR81S10R0FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S10R0FMBSL
Brief Description
RES 10 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S10R0FMBSL.pdf
Availability of RWR81S10R0FMBSL
QUANTITY
RWR81S10R0FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S10R0FMBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S10R0FMBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S10R0FMBSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S10R0FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S10R0FMBSL Details Description
Related parts for RWR81S10R0FMBSL
IC RTC ELAPSED CNT SER 8-DIP datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V SOT23-3 datasheet.pdf
RES 120 OHM 3W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN FFC TOP 22POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
ROLL, HOOK & LOOP, 1" X 25-YD, O datasheet.pdf