Vishay/Dale RWR81S10R0FPBSL
RWR81S10R0FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S10R0FPBSL
Brief Description
RES 10 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S10R0FPBSL.pdf
Availability of RWR81S10R0FPBSL
QUANTITY
RWR81S10R0FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S10R0FPBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S10R0FPBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S10R0FPBSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S10R0FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S10R0FPBSL Details Description
Related parts for RWR81S10R0FPBSL
IC Z8 GP MCU 16K OTP 48SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 1K OHM 20SOIC datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 6.7A 10.5 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 130PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 22UF 5% 600VDC RADIAL datasheet.pdf