Vishay/Dale RWR81S1100DRB12
RWR81S1100DRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1100DRB12
Brief Description
RES 110 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1100DRB12.pdf
Availability of RWR81S1100DRB12
QUANTITY
RWR81S1100DRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1100DRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S1100DRB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1100DRB12
Related LinksRWR81S1, RWR81S1100DRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1100DRB12 Details Description
Related parts for RWR81S1100DRB12
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 4.1A 52 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.245" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 10.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS datasheet.pdf