Vishay/Dale RWR81S1100FRB12
RWR81S1100FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1100FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 110 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1100FRB12.pdf
Availability of RWR81S1100FRB12
QUANTITY
RWR81S1100FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1100FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S1100FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1100FRB12
Related LinksRWR81S1, RWR81S1100FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1100FRB12 Details Description
Related parts for RWR81S1100FRB12
TRIMMER 1K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 500MW MSD datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ULTRA LP TSOT23-8 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO263 datasheet.pdf
LED RED DIFFOSED 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 60"L X 8"W datasheet.pdf
MOSFET N CH 60V 5A TSOT26 datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
VINYL TUBING .50 12.7MM BLACK datasheet.pdf
CAP CER 36PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
DSUB 50 F CRIMP D FLOA G50 Z datasheet.pdf