Vishay/Dale RWR81S1170BSB12
RWR81S1170BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1170BSB12
Brief Description
RES 117 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1170BSB12.pdf
Availability of RWR81S1170BSB12
QUANTITY
RWR81S1170BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1170BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S1170BSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)117
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1170BSB12
Related LinksRWR81S1, RWR81S1170BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1170BSB12 Details Description
Related parts for RWR81S1170BSB12
WASHER SHOULDER 1/4 NYLON datasheet.pdf
RES CHAS MNT 250 OHM 5% 225W datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
CONN SR MALE 5POS W/XMAS GRAY datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA 1005 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HOLDER MAXI W COVER datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf