Vishay/Dale RWR81S1180FRB12
RWR81S1180FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1180FRB12
Brief Description
RES 118 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1180FRB12.pdf
Availability of RWR81S1180FRB12
QUANTITY
RWR81S1180FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1180FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S1180FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)118
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1180FRB12
Related LinksRWR81S1, RWR81S1180FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1180FRB12 Details Description
Related parts for RWR81S1180FRB12
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX9235 datasheet.pdf
IC CDMA PMU CHRGR USB ADAPTOR datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 604 OHM 1% 30W datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
WR-MPC3 MICRO POWER CONNECTOR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALL MNT PIN datasheet.pdf