Vishay/Dale RWR81S11R3FRB12
RWR81S11R3FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S11R3FRB12
Brief Description
RES 11.3 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S11R3FRB12.pdf
Availability of RWR81S11R3FRB12
QUANTITY
RWR81S11R3FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S11R3FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S11R3FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.3
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S11R3FRB12
Related LinksRWR81S1, RWR81S11R3FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S11R3FRB12 Details Description
Related parts for RWR81S11R3FRB12
CONN HEADER .100 SINGL R/A 10POS datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RECEPT 23POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 560MHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC POWER FACTOR CONTROLLER 8SOIC datasheet.pdf
CONN HOOK TONGUE 10-12AWG #1/4 datasheet.pdf
CONN FFC TOP 11POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
FERRITE CORE EPX 9UH T38 datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.28V 1A SYNC SOT23 datasheet.pdf