Vishay/Dale RWR81S11R5FSRSL
RWR81S11R5FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S11R5FSRSL
Brief Description
RES 11.5 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S11R5FSRSL.pdf
Availability of RWR81S11R5FSRSL
QUANTITY
RWR81S11R5FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S11R5FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S11R5FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S11R5FSRSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S11R5FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S11R5FSRSL Details Description
Related parts for RWR81S11R5FSRSL
IC REG CTRLR BST FLYBK VM 16SOIC datasheet.pdf
RACK CARD GUIDE "H"TYPE 6.0" datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM SOT23A-5 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR SWITCH OVER 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10V 20% 1210 datasheet.pdf
IC SUPPLY-VOLT SUPERVISOR 8TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
KIT ATO EMERG KIT datasheet.pdf
BUZZER 16-28VAC 85-95DB PNL datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 20A 4.2 MOHM SMD datasheet.pdf
ASSY RECT 30A 400V FAST REC datasheet.pdf