Vishay/Dale RWR81S1200DSBSL
RWR81S1200DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1200DSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 120 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1200DSBSL.pdf
Availability of RWR81S1200DSBSL
QUANTITY
RWR81S1200DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1200DSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S1200DSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1200DSBSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S1200DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1200DSBSL Details Description
Related parts for RWR81S1200DSBSL
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.025 GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 55POS TYPE C VERT datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM TO236-3 datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 4K OHM TO236-3 datasheet.pdf
RES 105 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 STEEL 14MM datasheet.pdf
DIODE INPUT 20A D2PAK datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf