Vishay/Dale RWR81S1210FPB12
RWR81S1210FPB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1210FPB12
Brief Description
RES 121 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1210FPB12.pdf
Availability of RWR81S1210FPB12
QUANTITY
RWR81S1210FPB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1210FPB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S1210FPB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)121
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1210FPB12
Related LinksRWR81S1, RWR81S1210FPB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1210FPB12 Details Description
Related parts for RWR81S1210FPB12
IC GATE NOR 3CH 3-INP 14-SSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 75A D2PAK datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 50W datasheet.pdf
RAISE-LOWER datasheet.pdf
CONN RECPT 14POS .100 RT/A DUAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 4.48K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf