Vishay/Dale RWR81S1210FRS73
RWR81S1210FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1210FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 121 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1210FRS73.pdf
Availability of RWR81S1210FRS73
QUANTITY
RWR81S1210FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1210FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S1210FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)121
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1210FRS73
Related LinksRWR81S1, RWR81S1210FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1210FRS73 Details Description
Related parts for RWR81S1210FRS73
CONN SPLICE CLOSED 16-22 AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
EMITTER IR 935NM 100MA TO-46 datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP FILM 4.3NF 5% 1400VDC RAD datasheet.pdf