Vishay/Dale RWR81S12R0FRBSL
RWR81S12R0FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S12R0FRBSL
Brief Description
RES 12 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S12R0FRBSL.pdf
Availability of RWR81S12R0FRBSL
QUANTITY
RWR81S12R0FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S12R0FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S12R0FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S12R0FRBSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S12R0FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S12R0FRBSL Details Description
Related parts for RWR81S12R0FRBSL
BUZZER MAGNETIC 1.5V 12MM RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.025" .203" datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 3.9"L X 2.2"W datasheet.pdf
HEADER 11POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CAP CER 1300PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
16+16 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN PCB datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 270 NF 5% 400VDC datasheet.pdf