Vishay/Dale RWR81S12R1BSB12
RWR81S12R1BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S12R1BSB12
Brief Description
RES 12.1 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S12R1BSB12.pdf
Availability of RWR81S12R1BSB12
QUANTITY
RWR81S12R1BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S12R1BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S12R1BSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S12R1BSB12
Related LinksRWR81S1, RWR81S12R1BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S12R1BSB12 Details Description
Related parts for RWR81S12R1BSB12
BOARD PROTO PCI 32BIT 12.2X3.9" datasheet.pdf
IC PCM CODEC QUAD MPI 52-PQFP datasheet.pdf
CONN TERM BLK 3POS 5MM R/A BK datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.040DIA TIN datasheet.pdf
INDUCT COM MODE 67 OHM 20% SMD datasheet.pdf
FAA/PMA LAMP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 420MA 132 MOHM datasheet.pdf