Vishay/Dale RWR81S1300DSRSL
RWR81S1300DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1300DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 130 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1300DSRSL.pdf
Availability of RWR81S1300DSRSL
QUANTITY
RWR81S1300DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1300DSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S1300DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)130
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1300DSRSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S1300DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1300DSRSL Details Description
Related parts for RWR81S1300DSRSL
CONN HOUSING PAL 4POS 2MM WHITE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 412 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK PACKETCLOCK 20-QSOP datasheet.pdf
THYRISTOR 170V 250A SMB datasheet.pdf
RES 120 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 9POS INLINE SKT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 240W datasheet.pdf