Vishay/Dale RWR81S1400FSS73
RWR81S1400FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1400FSS73
Brief Description
RES 140 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1400FSS73.pdf
Availability of RWR81S1400FSS73
QUANTITY
RWR81S1400FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1400FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S1400FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1400FSS73
Related LinksRWR81S1, RWR81S1400FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1400FSS73 Details Description
Related parts for RWR81S1400FSS73
CAP TANT 68UF 16V 20% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS W/PINS datasheet.pdf
AIR POWERED CRIMP ADAPTER datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS TIN SMD datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf