Vishay/Dale RWR81S1470FRS73
RWR81S1470FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1470FRS73
Brief Description
RES 147 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1470FRS73.pdf
Availability of RWR81S1470FRS73
QUANTITY
RWR81S1470FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1470FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S1470FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)147
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1470FRS73
Related LinksRWR81S1, RWR81S1470FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1470FRS73 Details Description
Related parts for RWR81S1470FRS73
IC TXRX DUAL RS232 TRUE 20-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 3A DO220AA datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 10POS 3.5MM datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 300V 60A DIN RAIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
DGTL ISO 6KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf