Vishay/Dale RWR81S1500BRBSL
RWR81S1500BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1500BRBSL
Brief Description
RES 150 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1500BRBSL.pdf
Availability of RWR81S1500BRBSL
QUANTITY
RWR81S1500BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1500BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S1500BRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1500BRBSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S1500BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1500BRBSL Details Description
Related parts for RWR81S1500BRBSL
IC FLASH 1MBIT 90NS 32DIP datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU ARM 8KB FLASH 32VQFN datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP AUTOMAN/OFF datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 15.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SOCKET 120POS 4ROW R/A GOLD datasheet.pdf
SLUG SPLITTER UNIT 1-1/2" datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 10W datasheet.pdf