Vishay/Dale RWR81S15R0FRS70
RWR81S15R0FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S15R0FRS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S15R0FRS70.pdf
Availability of RWR81S15R0FRS70
QUANTITY
RWR81S15R0FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S15R0FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S15R0FRS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S15R0FRS70
Related LinksRWR81S1, RWR81S15R0FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S15R0FRS70 Details Description
Related parts for RWR81S15R0FRS70
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONN FPC 40POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V Y5V RADIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BOOST CM PWM 8MSOP datasheet.pdf
CAP TANT POLY 560UF 10V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.37KOHM 0.1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf