Vishay/Dale RWR81S15R8FPB12
RWR81S15R8FPB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S15R8FPB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15.8 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S15R8FPB12.pdf
Availability of RWR81S15R8FPB12
QUANTITY
RWR81S15R8FPB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S15R8FPB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S15R8FPB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15.8
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S15R8FPB12
Related LinksRWR81S1, RWR81S15R8FPB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S15R8FPB12 Details Description
Related parts for RWR81S15R8FPB12
IDC CABLE - MPL40K/MC40G/MPL40K datasheet.pdf
FILTER PWR LINE RFI WIRE LEAD 5A datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL POS ADJ 10-MLF datasheet.pdf
GDT 230V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
SSD 272GB SCSI datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf