Vishay/Dale RWR81S1690FSS70
RWR81S1690FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1690FSS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 169 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1690FSS70.pdf
Availability of RWR81S1690FSS70
QUANTITY
RWR81S1690FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1690FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S1690FSS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1690FSS70
Related LinksRWR81S1, RWR81S1690FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1690FSS70 Details Description
Related parts for RWR81S1690FSS70
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 180MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW SC75 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 42POS 2MM SMD datasheet.pdf
ACS MAXIFUSE PULLER CARD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
HOOK-UP STRAND 14AWG RED 1000' datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 950MA 135 MOHM datasheet.pdf