Vishay/Dale RWR81S1740FSS73
RWR81S1740FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1740FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 174 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1740FSS73.pdf
Availability of RWR81S1740FSS73
QUANTITY
RWR81S1740FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1740FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S1740FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1740FSS73
Related LinksRWR81S1, RWR81S1740FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1740FSS73 Details Description
Related parts for RWR81S1740FSS73
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V MINI3 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 200K OHM 0804 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" GOLD datasheet.pdf