Souriau Connection Technology D38999/20WH53SBL
D38999/20WH53SBL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20WH53SBL
Brief Description
CONN HSG RCPT 53POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
D38999/20WH53SBL.pdf
Availability of D38999/20WH53SBL
QUANTITY
D38999/20WH53SBL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20WH53SBL
Internal Part NumberEIS-D38999/20WH53SBL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20WH53SBL
Related LinksD38999/2, D38999/20WH53SBL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/20WH53SBL Details Description
Related parts for D38999/20WH53SBL
1103LF METRAL RCT STR PF 4X6 datasheet.pdf
HDR RA DR .100 DP datasheet.pdf
RES SMD 17.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP 6POS 6A 125V datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf