Vishay/Dale RWR81S1740FSS73
RWR81S1740FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1740FSS73
Brief Description
RES 174 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1740FSS73.pdf
Availability of RWR81S1740FSS73
QUANTITY
RWR81S1740FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1740FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S1740FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1740FSS73
Related LinksRWR81S1, RWR81S1740FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1740FSS73 Details Description
Related parts for RWR81S1740FSS73
JUMPER-H2728TR/C2065L/X 2" datasheet.pdf
IGBT 600V 31A 100W TO220AB datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 20POS datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 180SEC 28-TSOP datasheet.pdf
MCP6.3/4.8K datasheet.pdf
CAP CER 8.4PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
TIMING BELT datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF 6POS ORG datasheet.pdf