Vishay/Dale RWR81S1R00BPRSL
RWR81S1R00BPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R00BPRSL
Brief Description
RES 1 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R00BPRSL.pdf
Availability of RWR81S1R00BPRSL
QUANTITY
RWR81S1R00BPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R00BPRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R00BPRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R00BPRSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R00BPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R00BPRSL Details Description
Related parts for RWR81S1R00BPRSL
RES 1.1M OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
1/4" WAVE-TY 316 SS datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
IC ADC 10-BIT SER 87KSPS 16-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 30SSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 0.4VA 28V datasheet.pdf