Vishay/Dale RWR81S1R00FPS73
RWR81S1R00FPS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R00FPS73
Brief Description
RES 1 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R00FPS73.pdf
Availability of RWR81S1R00FPS73
QUANTITY
RWR81S1R00FPS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R00FPS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R00FPS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R00FPS73
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R00FPS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R00FPS73 Details Description
Related parts for RWR81S1R00FPS73
CONN HDR BRKWAY 34POS R/A DUAL datasheet.pdf
IC TX/RX DUAL RS-232 3.3V 16SOIC datasheet.pdf
SCR PHASE CONT 1800V 650A E-PUK datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 11POS 5.0MM GREEN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 1A 220 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 114MA 3.8 OHM SMD datasheet.pdf