Vishay/Dale RWR81S1R00FRS73
RWR81S1R00FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R00FRS73
Brief Description
RES 1 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R00FRS73.pdf
Availability of RWR81S1R00FRS73
QUANTITY
RWR81S1R00FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R00FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R00FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R00FRS73
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R00FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R00FRS73 Details Description
Related parts for RWR81S1R00FRS73
IC REG LDO 8V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 30POS .050" SMD datasheet.pdf
IC ENCODER ROTARY 8-BIT 16SSOP datasheet.pdf
BLADE SHEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
SURFACE BELT 2X148" A VFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf