Vishay/Dale RWR81S1R05FSS73
RWR81S1R05FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R05FSS73
Brief Description
RES 1.05 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R05FSS73.pdf
Availability of RWR81S1R05FSS73
QUANTITY
RWR81S1R05FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R05FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R05FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.05
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R05FSS73
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R05FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R05FSS73 Details Description
Related parts for RWR81S1R05FSS73
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 24-QFN datasheet.pdf
LEGEND PLATE STD A22 SERIES TRAN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1.2UF 200V X7R 2225 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 RA 140POS datasheet.pdf