Vishay/Dale RWR81S1R07FSS73
RWR81S1R07FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R07FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.07 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R07FSS73.pdf
Availability of RWR81S1R07FSS73
QUANTITY
RWR81S1R07FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R07FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R07FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.07
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R07FSS73
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R07FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R07FSS73 Details Description
Related parts for RWR81S1R07FSS73
IC REG LDO 2.5V 0.8A DPAK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 40mA Backlight, Signage 28-HTSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
OSRAM COMPACT datasheet.pdf
HEAT SHRINK .25" datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 1.6MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
BUSS MIDGET FUSE datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS datasheet.pdf