Vishay/Dale RWR81S1R10FSS70
RWR81S1R10FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R10FSS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.1 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R10FSS70.pdf
Availability of RWR81S1R10FSS70
QUANTITY
RWR81S1R10FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R10FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R10FSS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R10FSS70
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R10FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R10FSS70 Details Description
Related parts for RWR81S1R10FSS70
CAP CER 3300PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES MO 1/2W 5.6K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 68 OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES 69.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEAVYCON datasheet.pdf
CAP FILM 220UF 10% 1.1KVDC SCREW datasheet.pdf