Vishay/Dale RWR81S1R27FMB12
RWR81S1R27FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R27FMB12
Brief Description
RES 1.27 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R27FMB12.pdf
Availability of RWR81S1R27FMB12
QUANTITY
RWR81S1R27FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R27FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R27FMB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.27
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R27FMB12
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R27FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R27FMB12 Details Description
Related parts for RWR81S1R27FMB12
TERMINAL BLK DIN TS32 EP BK datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 2.21M OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LENS SUB-LENS SPOT DIFFUSER 6DEG datasheet.pdf
CBL TIE HLDR ADH MNT NAT .50" SQ datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 5W SMBJ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf