Vishay/Dale RWR81S1R33DRBSL
RWR81S1R33DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R33DRBSL
Brief Description
RES 1.33 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R33DRBSL.pdf
Availability of RWR81S1R33DRBSL
QUANTITY
RWR81S1R33DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R33DRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R33DRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.33
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R33DRBSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R33DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R33DRBSL Details Description
Related parts for RWR81S1R33DRBSL
RES SMD 19.1 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 110KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 4.64KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
MOD IPM L-SERIES 1200V 75A datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 0.5MM SMT datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
WH SELF-LAM VINYL .5X.35X.75" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T766 datasheet.pdf
TERM BLOCK COVER datasheet.pdf
HD 38999 55C 55#23 PIN PLUG datasheet.pdf
330UF 35V 10X12MM 105C 2500H datasheet.pdf