Vishay/Dale RWR81S1R37FRB12
RWR81S1R37FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S1R37FRB12
Brief Description
RES 1.37 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S1R37FRB12.pdf
Availability of RWR81S1R37FRB12
QUANTITY
RWR81S1R37FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S1R37FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S1R37FRB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.37
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S1R37FRB12
Related LinksRWR81S1, RWR81S1R37FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S1R37FRB12 Details Description
Related parts for RWR81S1R37FRB12
IC CONTROLLER LI-ION 4.1V 16QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 5.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 0.043 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI 19 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf